W tym roku Stowarzyszenie na Rzecz szkoły w Lubiewie „Szkoła z Pomysłem” zorganizowała wypoczynek letni w gminie Dębica dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lubiewie oraz Szkoły Podstawowej w Bysławiu

Wymiana młodzieży w Gminie Lubiewo sprawdza się znakomicie. Już po raz dziesiąty dzieci ze szkół gminy Lubiewo wyjeżdżają na atrakcyjne wakacje. Tym razem kolonie odbywały się  w  gminie Dębica, województwo podkarpackie . Tegoroczny wyjazd po raz kolejny zorganizowało  Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Lubiewie „Szkoła z pomysłem”, które na ten cel pozyskało fundusze z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w ramach otwartego konkursu ofert na powierzenie i wspieranie wykonania zadań publicznych w zakresie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w wysokości 15.718,00 zł.
Jest to niewątpliwie duży sukces tej organizacji. Jak co roku kolonistów finansowo wsparła Gminna Komisja ds. Rozwiązywana Problemów Alkoholowych w Lubiewie, przeznaczając na ten cel kwotę 11.000,00 zł. Pozostała suma została pokryta z wpłat kolonistów. Tradycyjnie na uczestników kolonii czekało wiele atrakcji. W programie znalazły się m.in. wycieczka do  Krakowa  i wizyta  na  Wzgórzu  Wawelskim – siedziby władców  Polski,  zwiedzanie  Kopalni  soli w  Bochni, wędrówka    podziemną  trasą  Sandomierza,  podziwianie zabytków tego miasta,  zwiedzanie  Łańcuta,  Baranowa  Sandomierskiego   oraz Krynicy  Górskiej i wjazd  kolejką  górską  na  Jaworzynę.  Niewątpliwą  atrakcją  była  wizyta  w  Bałtowskim  Parku  Rozrywki  i  udział  w  safari gdzie  między innymi wielbłąd przez okno z zaciekawieniem zaglądał do autokaru.  W  Krzemionkach  Opatowskich  mogliśmy  przenieść  się  w  prehistorię i zobaczyć   kopalnię  w  której  wydobywano  krzemień  pasiasty.  Ostatni  dzień  spędziliśmy w słowiańskim  grodzie  w  Stobiernej.   Oprócz  zwiedzania  grodu  wzięliśmy  udział w warsztatach:  tkackim,  kulinarnym, ,  strzelania z łuku mogliśmy poznać życie  jego  mieszkańców  od  podszewki.   Koloniści  z  Lubiewa  przebywali  w  szkole,  która  mieści  się  na  terenie  dawnego  Centralnego  Okręgu  Przemysłowego.   Odwiedziliśmy  również znajdujące   się  tam  Wzgórze  Śmierci  gdzie  znajdował  się   w  czasie  II  wojny  światowej obóz  pracy  i  miejsce  we  wsi Blizna gdzie  testowano  pociski  Vi  i   V2.  Jako  ciekawostkę  należy  nadmienić,  że  w  końcowej  fazie  wojny  przeniesiono  poligon  testowy tej  broni  nieopodal  Piły  Młyn   w  Borach  Tucholskich.  W tym samym czasie koloniści z Dębicy wypoczywali w naszej urokliwej gminie.  Zakątki Borów Tucholskich „objeżdżali” na rowerach, które udostępniło Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Lubiewo „BORY”. Największą atrakcją dla nich były nasze jeziora i Zalew Koronowski, gdzie oprócz plażowania mieli możliwość korzystania ze sprzętu pływającego. Oczywiście były także wycieczki autokarowe do Malborka, Gdańska, Gdyni, Biskupina i Fojutowa.Taka wymiana uczniów to naprawdę doskonała i niedroga forma wypoczynku. Serdeczne podziękowania należą się naszej gminie, która już od 10 lat wspiera finansowo ten wypoczynek, SRGL „BORY” za udostępniane rowery, a także Ośrodkowi Doskonalenia Kadr i Służby więziennej w Zaciszu, który zapewnił atrakcje na terenie ośrodka. Niewątpliwie ogromne słowa uznania za przygotowanie wypoczynku i bezpieczeństwo uczestników należą się kierownikowi kolonii Grażynie Śliwińskiej i opiekunom: Hannie Urban, Ewie Łepek, Małgorzacie Pianka  i Martynie Śliwińskiej

Post Author: szkolazpomyslem